Kto to jest fizjoterapeuta? Kto nie jest fizjoterapeuta?

Określeń na temat swojego zawodu słyszałam wiele. Fizjoterapeuci nazywani są fizykoterapeutami, masażystami, rehabilitantami, osteopatami, nastawiaczami kręgosłupa, specjalistami od fikołków itp. Nadzieję na poprawę sytuacji daje Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty obowiązująca od 31 maja 2016 roku.

Do momentu wejścia w życie ustawy fizjoterapeutą mógł nazwać się każdy – stolarz, malarz, inżynier, bankowiec, fryzjerka. Każdy kto miał jakiekolwiek szczątkowe wykształcenie w dziedzinie medycyny lub nie miał żadnego wykształcenia kierunkowego. Każdy kto chciał mógł otworzyć gabinet fizjoterapii i wyczyniać w nim cuda. Na szczęście (zarówno dla pacjentów jak i dla wykształconych fizjoterapeutów) ustawa wprowadziła regulacje, które zmieniły wymogi co do wykształcenia fizjoterapeuty.

Fizjoterapeutą jest wyłącznie pracownik medyczny, który otrzymał od Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF, odpowiednik Naczelnej Izby Lekarskiej dotyczącej lekarzy) prawo wykonywania zawodu.

Prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty nie otrzyma osoba po weekendowym kursie fizjoterapii czy takim samym kursie prowadzonym online. Fizjoterapeuta musi spełniać określone wymagania. Aktualnie są one różne, zależnie od tego kiedy dana osoba rozpoczęła i ukończyła naukę zawodu. W gabinetach możesz spotkać fizjoterapeutów z tytułem licencjata, magistrów fizjoterapii czy techników rehabilitacji ruchowej. Od 1 października 2017 fizjoterapia będzie nauczana w trybie 5letnich studiów magisterskich. Aby ich absolwent otrzymał prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty musi odbyć 6 miesięczną praktykę zawodową i zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (odpowiednik Lekarskiego Egzaminu Państwowego). Dopiero po tym wszystkim może otrzymać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Korzyści dla pacjentka, które wynikają z nowej ustawy:

– przede wszystkim skutki ustawy podnoszą bezpieczeństwo pacjenta. Masz pewność, że idąc do fizjoterapeuty jest on osobą wykształconą, ciąży na nim odpowiedzialność zawodowa i nie zrobi nic co mogłoby w jakikolwiek sposób zagrażać pacjentowi.

– pacjent nie musi już samodzielnie sprawdzać czy osoba, której powierza swoje zdrowie faktycznie ma uprawnienia do wykonywania samodzielnego zawodu medycznego. Wystarczy, że wiesz jak nazywa się Twój fizjoterapeuta i możesz sprawdzić jego prawo do wykonywania zawodu na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Spis fizjoterapeutów jest aktualnie tworzony i jak tylko będzie dostępny umieszczę tutaj link.

– do zawodu nie będą dopuszczane osoby, które zostały skazane za umyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

– ustawa reguluje również kwestię tego, że fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym.  Oznacza to, że może on diagnozować funkcjonalnie pacjenta, sam planować, kwalifikować pacjentów do zabiegów i te zabiegi przeprowadzać. Zlecać wyroby medyczne, dobierać je i uczyć pacjenta jak ich używać.

 

Jestem pewna tego że, oczekiwane przez wszystkich, regulacje prawne zawodu fizjoterapeuty będą miały pozytywny wpływ na rozwój tego zawodu w Polsce. Po moich własnych doświadczenia z Niemiec, jeszcze bardziej widzę jak mała jest świadomość polskich pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia na temat roli fizjoterapeuty w procesie leczenia. Pacjenci w Niemczech dokładnie wiedzą czym różni się osteopata od fizjoterapeuty. Wielokrotnie trafiali do mnie pacjenci ze skierowaniem na fizjoterapie od stomatologa lub neurologa.

A Ty, jakie masz przekonania na temat fizjoterapeuty? Czym według Ciebie się zajmuje? Jak długo i gdzie się uczy żeby zostać fizjoterapeutą? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu 🙂

3 komentarze do “Kto to jest fizjoterapeuta? Kto nie jest fizjoterapeuta?

  1. Cieszę się, że zawód fizjoterapeuty zastał wreszcie potraktowany poważnie. Życzę sobie tego samego w kontekście zawodu dietetyka. To co się dzieje na rynku jest nie do pomyślenia. Dietetykiem nazywa się prawie każdy 🙁

    • Życzę wszystkim dietetykom takiej siły do walki jak mieliśmy my żeby przekonać rządzących, że ustawa musi wejść w życie dla dobra pacjentów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *